Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie kredytów frankowych zawieranych w Polsce między konsumentami a bankami. Trybunał potwierdził, że unijne przepisy nie stoją na przeszkodzie unieważnianiu umów kredytowych.
Tenże trybunał uznał także, że sądy mają prawo do usunięcia nieuczciwych zapisów zawartych w umowie a dotyczących postanowień o indeksacji do waluty obcej, co w konsekwencji doprowadza do „ odfrankowienia ” umowy.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że nie można zastępować tych klauzul żadnymi innymi.
Umowa kredytu indeksowanego do waluty obcej, tj. udzielonego w złotych polskich i przeliczana na walutę obcą, zgodnie z wyrokiem TSUE może podlegać „odfrankowieniu”. Jest to zmiana istniejącej umowy na umowę kredytu złotówkowego i dalsze spłacanie kredytu w złotówkach. Po przeliczeniu nadpłaty dokonanej przez kredytobiorcę. Raty kredytu odwalutowanego będą znacznie niższe.
Umowa kredytu denominowanego w obcej walucie, czyli kredytu udzielonego w obcej walucie i wypłaconego w złotych, może zostać unieważniona przez Sąd. Umowa taka może zostać uznana za nieważną od dnia jej zawarcia i powinna zostać rozliczona między konsumentem a bankiem. Wpłacone dotychczas raty kredytu powinny zostać rozliczone w całości z kwotą udzielonego kredytu. Brakująca część może zostać zapłacona np. z nowego złotówkowego kredytu.
Kancelaria oferuje:
- pomoc prawna w analizie umowy kredytowej i dokumentów z nią związanych;
- pomoc prawną w ustaleniu potencjalnych możliwości rozwiązania sporu oraz wskazania niezbędnych do podjęcia działań celem ustalenia i dochodzenia roszczeń – zmierzających do unieważnienia umowy albo „odfrankowania” kredytu, jak również rozliczenia nadpłaconych rat;
- ustalenie niezbędnych kosztów postępowania celem dochodzenia roszczeń;
- reprezentację klienta w postępowaniu przedsądowym oraz sądowym przeciwko bankowi na etapie wszystkich instancji.
Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Rykowskiego bierze czynny udział w organizowanej akcji Naczelnej Rady Adwokackiej „Pomoc frankowiczom”.
– Adwokatura nie może być obojętna na tak ważny problem społeczny, który dotyka prawie dwóch milionów Polaków. – wyjaśnia adw. Roman Kusz, przewodniczący komisji ds. wizerunku zewnętrznego i ochrony prawnej przy NRA.
– Nasza inicjatywa to również próba uchronienia obywateli przed wykorzystaniem ich przez kancelarie odszkodowawcze, których wynagrodzenie sięga nawet 30% od wygranej sprawy. – Dodaje adw. Kusz.
Z poważaniem
Adwokat Piotr Rykowski
Zobacz: Orzecznictwo w sprawie Frankowiczów.