Kancelaria Adwokacka - Adwokat Piotr Rykowski

Fundusze Sekurytyzacyjne     Pomoc Frankowiczom     Sprawy rozwodowe     Nakaz zapłaty     Upadłość konsumencka

Rusza akcja Naczelnej Rady Adwokackiej „Pomoc frankowiczom”

pomoc frankowiczom tlo fbJuż 5 października 2017 roku rusza akcja Naczelnej Rady Adwokackiej „Pomoc frankowiczom”.

Do udziału w tym przedsięwzięciu zgłosiło się ponad 600 adwokatów z całej Polski. Będą oni udzielać pomocy prawnej osobom, które posiadają kredyty indeksowane lub denominowane do waluty obcej. Pomoc kierowana jest szczególnie do osób, które zaciągnęły kredyt w latach 2007-2008, z uwagi na zbliżający się okres przedawnienia roszczeń.

– To nie jest jednodniowa inicjatywa darmowej pomocy prawnej dla osób, które posiadają kredyty we frankach szwajcarskich. Spraw związanych z tzw. kredytami frankowymi nie da się rozwiązać za pomocą krótkiej porady prawnej, dlatego też takiego rozwiązania nie proponujemy. Oferujemy jednak poprowadzenie spraw kredytobiorców, za które trzeba będzie zapłacić według stawki konkretnego adwokata, do którego zgłosi się kredytobiorca. Nasza akcja ma ułatwić „frankowiczom” kontakt z profesjonalnymi prawnikami, którzy rozumieją skomplikowaną materię związaną z prawem bankowym, waloryzacją, czy klauzulami abuzywnymi. Przeciętna osoba nie ma wiedzy, który spośród 20 tysięcy adwokatów podejmie się poprowadzenia sprawy „frankowicza” i temu ma m.in. służyć nasza akcja. – tłumaczy adw. Grzegorz Prigan, zastępca przewodniczącego komisji ds. wizerunku zewnętrznego i ochrony prawnej przy NRA oraz koordynator akcji.

Pomysłodawcy podkreślają, że pomimo korzystnych opinii dla kredytobiorców Rzecznika Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na obecnym etapie nie wyklarowała się jednolita linia orzecznicza gwarantująca wygranie sprawy w sądzie przez „frankowicza”. Adwokaci będą przede wszystkim informować klientów o możliwościach ochrony ich praw na etapie przedsądowym oraz sądowym.

– Adwokatura nie może być obojętna na tak ważny problem społeczny, który dotyka prawie dwóch milionów Polaków. – wyjaśnia adw. Roman Kusz, przewodniczący komisji ds. wizerunku zewnętrznego i ochrony prawnej przy NRA. – Nasza inicjatywa to również próba uchronienia obywateli przed wykorzystaniem ich przez kancelarie odszkodowawcze, których wynagrodzenie sięga nawet 30% od wygranej sprawy. – dodaje adw. Kusz.

Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Rykowskiego bierze czynny udział w organizowanej akcji Naczelnej Rady Adwokackiej „Pomoc frankowiczom”


Z poważaniem      
Adwokat Piotr Rykowski